Hellekesä sai suomalaiset janoisiksi – aiheutti jopa toimitusvaikeuksia

Ruoka Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Viime kesä oli helteinen, mikä sai suomalaiset janoisiksi. Tämä näkyi esimerkiksi panimoyhtiö Olvin myyntivolyymin kasvussa. Lämpimillä ilmoilla ihmisille maistuivat muutkin kuin alkoholipitoiset juomat.

------

Olvin toimitusjohtaja Lasse Aho kertoo tiedotteessa myynnin kasvun olleen suurinta alkoholittomissa tuotteissa. Kysyntä oli suurta erityisesti vesissä, joita olisi mennyt kesän kuumimpien kausien aikaan enemmänkin.

– Helteinen kesä kasvatti kokonaiskysyntää voimakkaasti, johon vastaaminen oli haasteellista ja aiheutti jonkin verran toimitusvaikeuksia, Aho paljastaa tiedotteessa.

Olvin myynti kasvoi heinä-syyskuussa 16 prosenttia, liikevaihto 15,5 ja liikevoitto 9,7 prosenttia. Loppuvuodesta edessä saattaa olla tutotantomäärien rajoituksia, sillä raaka-aineiden ja pakkaustarvikkeiden saatavuudessa on ollut ajoittaisia vaikeuksia. Tuotantokustannuksiin kohdistuu myös merkittäviä hinnankorotuspaineita.