Jokerit pyrkii palaamaan SM-liigaan kaudeksi 2023-24: ”Paljon töitä edessä”

Urheilu Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Helsingin Jokerit pyrkii palaamaan jääkiekon SM-liigaan kaudeksi 2023-24. Seuran julkaiseman tiedotteen mukaan Jokereiden edustusjoukkue ei pelaa vielä ensi kaudella missään sarjassa. Juniorjoukkueet kuitenkin jatkavat toimintaansa normaalisti.

– Meillä on paljon töitä edessä liigakelpoisuutemme rakentamisessa ja parhaillaan seuraan etsitään rinnalleni uutta omistuspohjaa. Olen luottavainen, että pystymme kaikki Liigan vaatimat kriteerit täyttämään, Jokereiden pääomistaja Jari Kurri kertoo.

Jokerit pelasi kahdeksan kautta KHL:ssä, josta se taannoin irtautui. Seuran omistus siirtyi viime viikolla täysin Jari Kurrille. Jos nykyään venäläisomistuksessa olevan Helsingin areenan omistajuus ei vaihdu, etsii joukkue itselleen uuden kodin.

– Teemme kaikkemme, jotta ihmisten luottamus Jokereiden toimintaan saadaan palautettua, Kurri kertoo.