Korkea-annoksisista influennsarikotteista vaikuttaa olevan hyötyä ikäihmisille. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja rokotevalmistaja Sanofin FinFluHD-tutkimuksen perusteella korkea-annoksisen rokotteen saaneilla ikääntyneillä esiintyy vähemmän influenssan vakavia jälkitauteja.
Korkea-annoksinen rokote sisälsi samojen viruskantojen osia kuin tavanomainen influenssarokote. Siinä oli kuitenkin nelinkertainen määrä vaikuttavia aineita. Korkea-annoksista rokotetta saaneilla havaittiin 5,5 prosenttia vähemmän sairaalahoitoa vaatineita verenkierto- ja hengitystiesairauksia kuin tavallista rokotetta saaneilla.
Influensakaudella 2019-2020 tehtyyn tutkimukseen osallistui yli 33 000 vähintään 65-vuotiasta. Puolet tutkittavista sai korkea-annoksisen rokotteen ja toinen puoli tavanomaisen annoksen. Tutkimuksen oli tarkoitus kestää 2-3 influenssakautta, mutta se keskeytyi koronapandemian vuoksi.
– Keväällä 2020 alkanut koronapandemia keskeytti tutkimuksen ennenaikaisesti, mutta tutkimuksen tulokset ovat samankaltaisia kuin aiemmissa tutkimuksissa. Niissä korkea-annoksisen influenssarokotteen saaneilla ikääntyneillä oli vähemmän influenssan vakavia jälkitauteja, kertoo tiedotteessa vastaava tutkija Arto Palmu.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten flunssa, rokote tai laajemmin aihealueesta Terveys.