Nokian panimon olutta vedetään myynnistä

Ruoka Terveys Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Nokian Panimo Oy on tiedottanut vetävänsä erän valmistamaansa olutta pois myynnistä. Takaisinveto koskee Keisari Talvi Lager 5,5% -olutta. Gluteenittomana myydyssä on havaittu gluteenia. Nokian Panimon mukaan Keisari Talvi -oluessa havaittiin näytteenoton yhteydessä raja-arvot ylittävä gluteenipitoisuus.

---
---

Takaisinveto koskee erää, jonka parasta ennen -päiväys on 28/03/2025. EAN-koodi on 6417348174227. Takaisinvedettävän erän tuote ei sovi keliaakikoille. Muille tuotteen käyttö on kuitenkin turvallista. Takaisinveto ei koske Nokian Panimon muita tuotteita tai valmistuseriä.

Keisari Talvi -oluita ei tarvitse palauttaa Nokian Panimolle. Hyvitykseen liittyen yhteyttä voi ottaa panimon kuluttajapalveluun ja liittää mukaan kuva tuoteesta, kuitti ja omat yhteystiedot. Tuotteen voi hävittää kierrättämällä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Ruoka Terveys.