Näin sammutuslentoneisiin tankataan vettä – videosta nettihitti

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Kaliforniassa on viime päivinä levinnyt tuhoisa maastopalo Franklin. Tulipalo on tuhonnut kiinteistöjä muun muassa Malibussa, joka tunnetaan kuuluisuuksien ja varakkaiden suosimana alueena.

Maastopalojen sammutuksessa käytetään muun muassa Super Scooper -nimelläkin tunnettuja Canadair CL-415 -lentokoneita. Lentokoneiden ansiosta vettä pystytään levittämään sellaisillekin alueille, joiden tavoittaminen voisi olla haastavaa muilla tavoilla. Yksi lentokone kykenee pudottamaan vuorokaudessa satoja tuhansia litroja vettä tulipalojen päälle.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Viraalina Threads-palvelussa leviävä video paljastaa, että Super Scooper -koneiden säiliöihin pystytään tankkaamaan varsin yksinkertaisella tavalla lisää vettä. Lentokoneet lentävät aivan merenpinnan tuntumaan, ja säiliöihin ikään kuin lapataan merivettä.

 

Näytä Threadsissä

 

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.