Hollywood-tähti Blake Lively on joutunut myrskyn silmään. Hänen entisen lifestyle-yritys Preserven ex-työntekijät ovat avautuneet rankoista kokemuksistaan. Vuonna 2014 lanseerattu brändi oli tarkoitettu ylellisten, käsityönä tehtyjen tuotteiden verkkokaupaksi.
Kulissien takana kaiken kerrotaan olleen täysin brändin vastakohta. Peräti kuusi Livelyn entistä työntekijää on syyttänyt naisen pyörittämää firmaa sekavasta, epäammattimaisesta ja henkisesti kuormittavasta ilmapiiristä. Eräs kuvailee koko paikkaa täydeksi katastrofiksi. Julkisuuteen on tullut tietoa, että työpäivät venyivät pitkiksi, palkat olivat myöhässä ja perusasioista, kuten työpöydistä, oli pulaa. Jotkut istuivat jopa kuukausien ajan lattialla ennen kuin kalusteita saatiin paikalle.
Moni osoittaa syyttävän sormensa Livelyn veljeen Ericiin, joka toimi Preserven luovana johtajana. Hänen väitetään muun muassa nukkuneen pomona pommiin ja jättäneen henkilökunnan seisomaan kylmään oven taakse.
– Hän ei ollut millään tavalla pätevä pyörittämään yritystä, totesi eräs työntekijä.
Rahaongelmat kruunasivat kaaoksen. Osa työntekijöistä jäi odottamaan palkkojaan, ja useat saivat lopulta huomattavat korvaukset, jotta eivät olisi valittaneet ainakaan julkisesti. Yksittäiset työriitojen sovittelusummat kohosivat jopa 300.000 dollariin. Työntekijöiden mukaan on ironista, että samaan aikaan Lively syyttää näyttelijä ja ohjaaja Justin Baldonia seksuaalisesta häirinnästä elokuvakuvauksissa. Baldoni on puolestaan haastanut Livelyn ja Ryan Reynoldsin jopa 400 miljoonan dollarin oikeusjuttuun kunnianloukkauksesta ja kiristyksestä.