Helsinki-Vantaan lentoasemalla saunottiin kesäkuun alussa erikoisissa merkeissä. Kiitotien viereen rakennettiin sauna, joka lämpeni 6. kesäkuuta. Saunomassa oli Finavian henkilökuntaa, vaikuttajia ja birttiläinen toimittaja Emma O’Kelly.
– Päätimme avata suorimman reitin suomalaiseen onnellisuuteen ja pystyttää saunan todella erityislaatuiseen paikkaan suoraan lentoaseman asematasolle, kertoo Finavian Head of Marketing Anna Tuomi tiedotteessa.
– Kiitotiesauna oli epätodellinen ja aivan hullu kokemus. Olen käynyt monissa erilaisissa saunoissa, mutta tämä oli kyllä erikoisin sellainen. Tämä on mahdollista vain Suomessa, O’Kelly kertoi kokemuksestaan.
Kiitotiesauna lämmitettiin toistaiseksi vain yhdeksi päiväksi. Saunoja on myös Helsinki-Vantaan lentoaseman lounge-tiloissa sekä lentoasema-alueen hotellissa. Kiitotiesauna on osa kampanjaa, jonka tavoitteena oli nosta esiin Suomea matkakohteena.