200-vuotta vanha kondomi esillä hollantilaismuseossa

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Hollannin kansallismuseossa Rijksmuseumissa tulee olemaan esillä esine, jollaisia ei aivan jokaisessa museossa nähdä. Kyseessä on 200 vuotta vanha kondomi. 1800-luvulta peräisin oleva kondomi on Rijksmuseumin ensimmäinen näytillä oleva ehkäisyväline.

Kondomin uskotaan olevan valmistettu lampaan umpilisäkkeestä 1830-luvulla. Se on todennäköisesti peräisin ranskalaisesta korkealuokkaisesta bordellista. Kondomi on koristeltu härskillä piirroksella nunnasta ja kolmesta papista.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Ennen vulkanoidun kuminkeksimistä kondomit valmistettiin usein eläinperäisistä materiaaleista. Kondomien laatu oli arvatenkin melko heikko. Ne suojasivat kehnosti sukupuolitaudeilta ja edes ei-toivotuilta raskauksilta.

The Guardian -lehden mukaan museo osti kondomin huutokaupasta 1 000 euron hintaan viime marraskuussa. Se tulee olemaan osa Sex?-näyttelyä. Esillä on myös hollantilaisia ja ranskalaisia seksityötä ja seksuaaliterveyttä käsitteleviä piirroksia.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.