Roborock lanseerasi edullisen hintaluokan robotti-imureita

Viihdeuutiset · Stara.fi

Robotti-imurit ovat yleistyneet nopeasti suomalaisissa kodeissa, mutta tuoteryhmän tehokkaat mallit ovat olleet hinnaltaan monien perheiden saavuttamattomissa. Nyt Roborock on esitellyt uusia edullisemman hintaluokan robotti-imureita, kun se toi markkinoille uudet Q7- ja Q10-sarjansa. Uutuuksien myötä moni perhe voi hankkia ensimmäisen robotti-imurinsa maltillisella investoinnilla.

– Yli kymmenen vuoden ajan Roborock on kehittänyt älykkäitä ja luotettavia siivoustuotteita, jotka tekevät arjesta helpompaa. Koska hinta on yhä ratkaisevampi tekijä suomalaisille kuluttajille, uskomme, ettei sen pitäisi rajoittaa mahdollisuutta nauttia tehokkaasta, arkeakin helpottavasta teknologiasta, Roborockin pr-päällikkö Mihail Kurvinen kertoo.

Molemmat uutuudet on saatavissa kahtena eri versiona, eli itsetyhjentyvällä telakointiasemalla tai ilman sitä. Molemmat mallit on varustettu 10 000 Pan imuteholla ja LiDAR-navigointijärjestelmällä. Niissä on lisäksi hiusten kietoutumista estävä pää- ja sivuharja. Moppausmoduulin veden virtausta voi säädellä sovelluksesta. Laitteen tunnistin erottaa matot ja kovapintaiset lattiat toisistaan sekä nostaa ja laskea moppia tarpeen mukaan sekä havaitsee ja väistää esteitä.