Missä menee mökkeilyrauhan raja? Poliisi muistuttaa tärkeästä yksityiskohdasta

Matkailu · Terhi Piiroinen

Itä-Suomen poliisin ylikomisario Petri Pahkin muistuttaa, että kesämökkeilyn aikaan rauha ja rentoutuminen ovat monille tärkeitä – mutta se ei tarkoita, että kesän äänet pitäisi täysin vaientaa. Erityisesti vesijettien käyttö tuottaa joka kesä palautetta poliisille.

Vesijettien äänekäs ajelu lähellä mökkirantoja voi häiritä lomanviettäjiä. Pahkinin mukaan valvontapyyntöjä tulee etenkin tilanteissa, joissa vesijettejä käytetään jatkuvasti tai lähellä rantaa. Se voi aiheuttaen melua ja turvattomuutta. Poliisi korostaa, että vesiliikenteessä on muistettava sekä väistämissäännöt että hyvät tavat.

– Vesillä liikkuessa on tärkeää huomioida myös mökkiasukkaat. Jokaisella on oikeus viettää kesäänsä rauhassa. Kohtuullinen elämän ääni kuuluu kesään, mutta jatkuva häiriö ei, Pahkin linjaa.