Suomalaisten matkailu väheni selvästi viime kesänä

Matkailu Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Suomalaisten vapaa-ajanmatkailu väheni heinäkuussa 2025. Matkustusinnon laantuminen koski sekä kotimaan matkailua että ulkomaille suuntautuvaa matkailua.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Asiasta kertoo Tilastokeskus tiedotteessaan. Yöpymisen sisältäneitä kotimaan vapaa-ajanmatkoja tehtiin Suomessa heinäkuussa 2025 noin 2,7 miljoonaa.

Määrä oli viidenneksen pienempi kuin vuotta aikaisemmin. Ulkomaan vapaa-ajanmatkojen määrä oli tämän vuoden heinäkuussa noin 0,9 miljoonaa, mikä oli reilun kymmenyksen vähemmän kuin heinäkuussa 2024.

Ilmaismajoitusten määrä romahti

Tilastokeskuksen mukaan kotimaan vapaa-ajanmatkojen määrän lasku johtui ilmaismajoitusmatkojen määrän vähenemisestä. Ilmaismajoitusmatkoja tehtiin heinäkuussa 2025 noin 1,7 miljoonaa, reilun neljänneksen vähemmän kuin edellisvuonna.

Maksullisen majoituksen sisältäneiden kotimaan vapaa-ajanmatkojen määrä oli noin 1,0 miljoonaa ja pysyi edellisvuoden tasolla.

Yöpymisen kohdemaassa sisältäneitä vapaa-ajanmatkoja tehtiin heinäkuussa 0,7 miljoonaa. Määrä oli vajaan viidenneksen pienempi kuin heinäkuussa 2024.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Matkailu, Viihdeuutiset -osioistamme.