Lasten jalkapalloturnaus päättyi Ruotsissa 50–70 nuoren joukkotappeluun

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Ruotsin Landskronassa pelattiin eilen sisäjalkapallon nuorisoturnaus. Kunnan tapahtumakalenterin mukaan turnaukseen osallistui 7–18-vuotiaita pelaajia. Ottelu päättyi kaaokseen, kun paikalla puhkesi joukkotappelu.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Ruotsin poliisi arvioi, että tappelussa oli pahimmillaan mukana yhteensä 50–70 nuorta. Aftonbladetin mukaan tappelu oli kaikki kaikkia vastaan -periaatteella. Osa lapsista kääntyi jopa tappelun keskeyttäneitä vartijoita vastaan.

Poliisi kirjasi kahakasta useampia rikosnimikkeitä, kuten väkivaltaisen mellakan sekä kaksi epäiltyä pahoinpitelyä. Ainakin yksi nuorista sai maahan kaataneen nyrkiniskun ja toinen potkun kasvoihin. Akuuttia sairaalahoitoa ei kuitenkaan tarvittu.

SVT:n mukaan hälytys tuli hieman keskiyön jälkeen Karlslundsvägenin urheilupaikalle. Poliisin mukaan kyse oli nuorisoturnauksen ottelusta, joka eskaloitui nopeasti laajaksi yhteenotoksi. Kaikkia osallisia ei tavoitettu tapahtumahetkellä.

Viranomaiset muistuttavat, että vastaavat turnaukset edellyttävät riittäviä järjestyksenvalvontatoimia ja nopeaa puuttumista. Poliisin mukaan vastaavat tilanteet tulee ehkäistä.

– Olimme paikalla useiden poliisipartioiden voimalla muutaman minuutin kuluttua hätäkeskusilmoituksesta, kertoo Katarina Rusin poliisin lehdistökeskuksesta.

– Tunnelma oli levoton. Sisäänkäynnillä oli kaoottista.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.