Joulun sääennuste alkaa tarkentua. Tämänhetkisten ennusteiden perusteella valkeaa joulua toivovat voivat joutua pettymään, elleivät he vietä jouluaan Lapissa.
Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskuksen tuoreen kuukausiennusteen mukaan lauha ilma ei ole lähtemässä Suomesta lähiviikkojen aikana. Runsaita vesisateita ei jouluviikolle ole sentään luvassa.
Selvästi tavanomaista lauhempaa
Joulukuun 15. päivä alkanut viikko on Forecan sääblogin mukaan koko maassa tavanomaista lauhempi. Sateita tulee tavanomaista runsaammin erityisesti maan itä- ja pohjoisosassa. Maan etelä- ja keskiosan lämpötilat ovat suurelta osin plussa puolella, Lapissa taas enimmäkseen pakkasella.
Sään ennustetaan jatkuvan selvästi tavanomaista lauhempana myös jouluviikolla eli 22. joulukuuta alkavalla viikolla. Tämän takaa Suomessa puhaltava lauha Föhn-tuuli. Sateita on kuitenkin tiedossa tavanomaista vähemmän.
Päivittäisennusteiden mukaan lumiraja vetäytyy jouluviikolla yhä pohjoisemmaksi. Maan etelä- ja keskiosassa on lähes täysin lumetonta, eikä Oulun seudullakaan ole takeita lumesta. Kainuussa ja Koillismaalla lunta voi olla muutama sentti ja Lapissa runsaammin.
Ajankohdan keskiarvoja lauhempi sää jatkuu vuodenvaihteen viikolla. Sen sijaan suuressa osassa Eurooppaa viikko on selvästi tavanomaista kylmempi.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Joulu, lumi, sää, talvi tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.