Kovimmat pakkaset hellittävät Suomessa alkaneella viikolla. Säässä tapahtuu mahdollisesti uusi käänne viikon edetessä.
Kovia pakkasia Suomeen aiheuttanut korkeapaine väistyi sunnuntaina Suomen eteläpuolelle. Forecan mukaan sää muuttuu samalla vaihtelevammaksi.
Maanantaina Suomen etelä- ja keskiosaan leviää hajanaisia lumisateita heikon matalapaineen mukana. Myös pohjoisessa sataa paikoitellen lunta.
Seuraava lumisadealue liikkuu maan etelä- ja keskiosassa kaakkoa kohti tiistaina ja keskiviikkona. Lunta kertyy kahden päivän aikana 1-10 senttimetriä.
Lämpötila on alkuviikosta maan etelä- ja keskiosassa päivisin 5-15 astetta ja pohjoisessa 10-20 asetetta. Yölämpötila vaihtelee lounaan 6-12 pakkasasteesta pohjoisen 15-25 pakkasasteeseen.
Sään ennustettavuus heikkenee torstaista eteenpäin. Mikäli torstaina lounaasta lähestyvä matalapaine pääsee Suomeen asti, voi edessä olla lumipyry ja puuskaisia tuulia.
– Osassa ennusteita lämpötila kohoaa paikoin maan etelä- ja keskiosassa lumisateen jäljessä hetkeksi nollaan tai jopa vähän suojan puolelle. Varmaa tämä ei vielä ole, ja ennuste tarkentuu lähempänä, kertoo meteorologi Anna Latvala Forecan sääblogissa.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten lumi, sää, talvi tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.
.