Kiti Kokkonen vastaa plagiointisyytöksiin: ”Mahdotonta”

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Suomalainen näyttelijä, käsikirjoittaja ja koomikko Kiti Kokkonen tunnetaan erityisesti televisiosta ja teatterilavoilta. Hän on tullut suurelle yleisölle tutuks kekseliäistä roolihahmoistaan sekä innokkaana käsityöläisenä sekä taiteilijana. Hän on tehnyt uraa myös kirjailijana.

Kokkonen kertoo avoimesti suhteestaan kirjoihin ja myöntää, että lukeminen jäi vähiin jo nuoruudessa. Lapsena hän luki jonkin verran, mutta aikuisena hän ei ole enää tarttunut kirjoihin. Silti, eräs kriitikko on vihjannut, että Kokkonen olisi kopioinut muiden kirjoittamia teoksia.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Joku kriitikko vihjasi, että olisin plagioinut erästä kirjailijaa, kun kirjoitin aikoja sitten pari kirjaa. Itseäni se lähinnä huvitti, koska en lukenut kirjoja ja näin ollen kopioiminen oli mahdotonta, Kokkonen kommentoi.

Syyttely jäi hänen mielessään lähinnä erikoiseksi kuriositeetiksi. Nyt tilanne on muuttunut. Kokkonen kertoo liittyneensä lukupiiriin keski-iässä, ja se on avannut uuden maailman.

– Heidän ja kerhon ansiosta olen kuunnellut vuoden aikana enemmän kirjoja kuin olen koko elämäni aikana lukenut. Kuunteleminen sopii minulle jostain syystä paremmin kuin lukeminen.

Hän kertoo olevansa vaativa tarinoiden suhteen. Kerronnan on tempaistava heti mukaansa eikä henkilöhahmoja saa olla liikaa. Hiljattain hän innostui erityisesti Tatiana Elfin romaanista Huijari, jota hän kuunteli lähes pakonomaisesti arjen askareiden lomassa.

– Olen tosi kranttu. Tarinan ja varsinkin kerronnan pitää tempaista heti mukaansa tai homma jää kesken.

– Tänään sain päätökseen aivan mahtavan kirjan. Kuuntelin sitä maanisesti. Lumitöitä tehdessä, kaikki työmatkat – oikeastaan jokaisessa mahdollisessa välissä. Kirja oli niin hyvä. Hengästyttävä ja jännittävä. Tatiana Elfin Huijari. Suosittelen!, Kokkonen hehkuttaa ja selventää, että kyseessä ei ole mainos.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.