Kautta maailman maanomistajat ovat ottaneet yhteen varsinkin teitä rakentavien tahojen kanssa, sillä monissa maissa maiden pakkolunastus ei ole mahdollista. Nyt Kiinassa eräs maanomistaja ei suostunut myymään maitaan autotien reitiltä, joten tulos oli todella poikkeuksellinen.
Hangzhoun kaupungissa ei saatu aikaiseksi kauppoja, joten tietä rakentanut yhtiö joutui turvautumaan erikoiseen ratkaisuun. Se ei nimittäin suostunut maksamaan tarpeeksi saadakseen haluamansa maakappaleen omistukseensa, joten yhtiö joutui rakentamaan autotien siten, että se kielsi itsepäisen maanomistajan tilukset kokonaan.



Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Kiina tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.