Samsung on esitellyt odotettua taittuvalla näytöllä varustettua älypuhelintaan. Galaxy Fold aukeaa keskeltä ja toimii näin ollen sekä puhelimena että tablettina.
Android 9 Pie -käyttöjärjestelmällä toimiva Galaxy Fold taittuu taipuisan Infinity Flex Display -näytön ansiosta. Kokoontaitettuna se toimii 4,6 -tuumaisena älypuhelimena, avattuna puolestaan 7,3 -tuumaisena minitablettina.
Galaxy Foldilla voi käyttää samanaikaisesti kolmea eri sovellusta. Kameroita laitteessa on yhteensä jopa kuusi kappaletta.
Hintaa Samsungin uutuuspuhelimella tulee olemaan lähemmäs 2 000 euroa. Galaxy Fold saapuu myyntiin Yhdysvalloissa 26. huhtikuuta, Euroopassa puolestaan 3. toukokuuta.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten digi, Samsung, älypuhelin tai laajemmin aihealueesta Digi.