Näin rahtilaivaa suojellaan merirosvoilta – kemikaalihöyryä suihkutetaan kannelle

Uutiset Toimittaja:

Merirosvot ovat edelleen ongelma erityisesti rahtilaivoille. Suurin osa merten lainsuojattomien tekemistä hyökkäyksistä tapahtuu Indonesian, Intian, Bangladeshin, Somalian ja Nigerian rannikoilla.

Joillain rahtilaivoilla on käytössä erikoiseltakin kuulostavia tapoja suojata rahtia ja miehistöä merirosvoilta. Youtubessa julkaistulla videolla esitellään MV Invicta -laivan puolustustoimenpiteitä hätätilan varalta.

Laivan kannelle kaasutetaan merirosvojen hyökätessä sankka kerros kuumaa höyryä. Erityisen tukalassa tilanteessa höyryn sekaan saatetaan lisätä jopa rikkihappoa. Video julkaistiin Youtubessa alun perin jo vuonna 2013, mutta se on viime päivinä lähtenyt leviämään uudelleen viraalina internetissä.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.