Finnair ja monet muut eurooppalaiset lentoyhtiöt ovat päättäneet kiertää Valko-Venäjän lentoreiteillään. Syynä on Valko-Venäjän operoima pidätys, jossa Kreikasta Latviaan matkalla ollut Ryanairin matkustajakone pakotettiin laskeutumaan Minskiin. Viranomaiset pidättivät lennolla olleen toimittaja-aktivisti Rama Pratasevitsin ja hänen tyttöystävänsä Sofija Sapegan
Nyt Venäjä on kieltänyt Valko-Venäjää lentoreiteillään kiertäviä lentoyhtöitä laskeutumasta Moskovaan. Ainakin ranskalaisen Air Francen ja itävaltalaisen Austrian Airlinesin lentokoneet ovat joutuneet perumaan Moskovan lentonsa. Venäjä on Valko-Venäjän liittolainen.
BBC pitää Venäjän toimia ensimmäisenä poliittisena kannanottona länsimaiden ja Valko-Venäjän välisessä kiistassa. Euroopan unioni ja Britannia kielsivät äskettäin Valko-Venäjän valtion omistaman Belavia-lentoyhtiön koneiden pääsyn alueilleen. Myös muita Valko-Venäjälle suuntautuvia lentoja on peruttu liittyen maan hallintoa kohtaan nostettuihin pakotteisiin.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Air France, Venäjä tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.