Turusta löytyi aarre: Maarian kirkon alla hautoja, koruja ja kolikoita 1300-luvulta

Matkailu · Terhi Piiroinen

Maarian kirkko on keskiaikainen kivikirkko Turussa. Nyt Maarian kirkon peruskorjauksen yhteydessä tehty kaivaus paljasti kirkon lattian alta kokonaisen hautausmaan. Esille on kaivettu luita ja esineitä, joista osa ajoittuu 1300-luvulle saakka.

Maarian kirkko on yksi Suomen vanhimmista yhä käytössä olevista kirkoista. Sen lisäksi, että se on aktiivinen seurakuntakirkko, niin se toimii myös kulttuuriperintökohteena. Kirkossa järjestetään jumalanpalvelusten lisäksi konsertteja ja tapahtumia. Kirkon peruskorjaus alkoi tammikuussa 2025.

Kaivauksissa on tähän mennessä löydetty noin neljänkymmenen vainajan jäänteet, 15 hyvin säilynyttä arkkua sekä koruja, kolikoita ja hautavaatteita. Kaikkein vanhin löydetty raha on keskiaikainen hopeinen brakteaatti, mikä on ajoitettu 1300-luvun lopulle. Arkeologi Kari Uotilan mukaan kirkon alta saattaa löytyä yhteensä jopa 150–200 arkkua. Mitä lähempänä alttaria arkku sijaitsee, sitä korkea-arvoisemmaksi vainaja arvioidaan.