Suppaavat koirat rikkoivat maailmanennätyksen

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Iso-Britanniassa järjestettiin taannoin vesilajeja rakastavien koiren ikioma tapahtuma. Dorsetissa heinäkuun lopulla järjestetty U.K. Dog Surfing Championships toi yhteen surffaavat ja suppaavat koirat sekä niiden omistajat. Tapahtumassa myös rikottiin ennätyksiä.

Tapahtumassa toisistaan mittaa otti muun muassa 10 paria koria omistajineen 50 metrin suppauskilpailussa. Jaetulla ensimmäiselle sijalle nousivat Matthew Jenkins 2-vuotiaan shih-tzun Gigin kanssa sekä Ben Gray bordercollie Boon kanssa. Kilpailussa rikottiin myös suurimman samaan aikaan suppaavien ihmis- ja koiraparien maailmanennätys.

Tapahtumassa rikottiin myös ennätys, jossa yhden SUP-laudan päälle oli kerääntynyt todistetusti maailman suuri määrä koiria. Koiria onnistuttiin saamaan yhden laudan päälle 12 kappaletta. Tehtävä ei ollut aivan helppo, sillä koirien piti pysytellä laudalla tietyn ajan verran.

Britanniassa järjestetty tapahtuma ei ole maailman ainoa koirien surffikilpailu. Samankaltainen tapahtuma järjestettiin elokuun alussa myös Kaliforniassa.