Tutkimus: Matkailusta apua yksinäisyyteen – hyvä tapa löytää uusia ystäviä

Matkailu Toimittaja:

Yhä useammalle matkan tärkeimmäksi anniksi muodostuvat uudet tuttavuuden ja muut ihmiset.

Tuoreen eurooppalaistutkimuksen mukaan lähes joka toinen uskoo matkailun olevan paras tapa luoda uusia ystävyyssuhteita.

Matkailu avartaa myös ystäväpiiriä

Matkailualusta WeRoadin teettämään kyselyyn vastasi 5.000 ihmistä Espanjasta, Italiasta, Ranskasta, Saksasta ja Isosta-Britanniasta.

Noin 45 prosenttia vastaajista arvioi, että matkustaminen on tehokkain tapa tutustua uusiin ihmisiin. Työpaikka, opiskelu tai muut perinteiset ympäristöt jäivät tutkimuksessa matkailun taakse.

Tutkimuksen mukaan yksi tärkeimmistä syistä on se, että ihmiset ovat lomalla tavallista avoimempia uusille kokemuksille. Peräti kahdeksan kymmenestä vastaajasta kertoi olevansa matkustaessaan vastaanottavaisempi uusille ihmisille.

Peräti 58 prosentin mielestä uusiin ihmisiin tutustuminen on olennainen osa onnistunutta matkaa.

Kuusi kymmenestä piti yhteisiä elämyksiä tärkeimpänä syynä.

Kokemukset näyttävät myös johtavan todellisiin ihmissuhteisiin. Kaksi kolmesta vastaajasta eli 66 prosenttia kertoi solmineensa matkallaan aidon ja merkityksellisen yhteyden toiseen ihmiseen.

Vastaajien mukaan ystävyyssuhteita syntyy matkalla erityisesti siksi, että ihmiset jakavat samoja kokemuksia. Kuusi kymmenestä piti yhteisiä elämyksiä tärkeimpänä syynä uusien suhteiden syntymiseen.

Lähes puolet arvioi pitkien yhdessä vietettyjen päivien lähentävän ihmisiä, kun taas osa uskoi arjesta irtautumisen, vähäisempien ennakko-odotusten ja uusien roolien helpottavan tutustumista.

Tutkimuksessa nousi esiin myös toinen ilmiö, eli yksinäisyys. Yli puolet vastaajista kertoi olevansa tyytymätön sosiaaliseen elämäänsä.

Ensimmäinen askel on vaikein

Tavallisimpina syinä mainittiin ajan puute, epävarmuus ensimmäisen askeleen ottamisesta sekä sosiaalinen ahdistus. Joka viides kertoi kokevansa pitkäaikaista yksinäisyyttä.

Samaan aikaan vastaajat toivovat aiempaa enemmän kasvokkain tapahtuvia kohtaamisia. Peräti 72 prosenttia haluaisi viettää enemmän aikaa muiden ihmisten seurassa ilman puhelimia ja sosiaalista mediaa.

Vain yhdeksän prosenttia kertoi käyttävänsä ensisijaisesti deittisovelluksia tai sosiaalista mediaa uusien ihmisten tapaamiseen.

Tutkimuksen mukaan 84 prosenttia eurooppalaisista kokee, että merkityksellisten ihmissuhteiden rakentaminen on nykyisin vaikeampaa kuin ennen. Matkustaminen on mainio apu tähän.

Lähde: WeRoad

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu -osioistamme.