Helsinki valittiin maailman parhaiden joukkoliikennekaupunkien joukkoon

Matkailu Toimittaja:

Suomen pääkaupunki Helsinki on sijoittunut maailman yhdeksänneksi parhaaksi joukkoliikennekaupungiksi Time Out -lehden kansainvälisessä vertailussa.

Euroopan kaupungeista Helsinki sijoittui viidenneksi. Vertailu perustuu yli 24 000 kaupunkilaisen arvioihin kotikaupunkinsa julkisesta liikenteestä.

Perustuu kaupunkilaisten arvioihin

Kansainvälinen kaupunkikulttuuriin ja matkailuun erikoistunut Time Out julkaisi tulokset omalla sivullaan. Joukkoliikennevertailussa selvitettiin, kuinka tyytyväisiä eri kaupunkien asukkaat ovat paikallisiin busseihin, raitiovaunuihin ja juniin.

Helsingissä 83,6 prosenttia vastaajista arvioi joukkoliikenteen hyväksi tai erinomaiseksi. Tulos riitti maailmanlaajuisesti yhdeksänteen ja Euroopassa viidenteen sijaan.

Helsingin seudun liikenteen eli HSL lipulla voi matkustaa busseissa, raitiovaunuissa, metrossa, lähijunissa ja Suomenlinnan lautalla, kunhan lippu kattaa tarvittavat vyöhykkeet. Lehti mainitsee myös lokakuussa 2023 liikennöinnin aloittaneen pikaraitiolinja 15 eli Raide-Jokerin. Se valmistui liikennekelpoiseksi noin kymmenen kuukautta alkuperäistä aikataulua aikaisemmin.

Euroopan parhaaksi joukkoliikennekaupungiksi nousi Skotlannin Edinburgh. Siellä peräti 92,4 prosenttia vastaajista piti joukkoliikennettä hyvänä tai erinomaisena.

Kolmanneksi sijoittui Wien 90,3 prosentin tyytyväisyysprosentilla.

Edinburgh sijoittui maailmanlaajuisessa vertailussa neljänneksi. Sen edelle ylsivät vain Taipei, Singapore ja Hongkong. Edinburghin vahvuuksia ovat kaupungin laaja bussiverkosto sekä raitioliikenne, jonka matkustajamäärät ovat kasvaneet viime vuosina.

Kaupungin enemmistöomistuksessa olevan Lothian Busesin busseissa tehtiin vuonna 2025 noin 119 miljoonaa matkaa. Euroopan toiseksi sijoittui Sveitsin Zürich, jossa 90,7 prosenttia asukkaista oli tyytyväisiä joukkoliikenteeseen. Kaupungissa bussi- tai raitiovaunupysäkki sijaitsee keskimäärin noin 300 metrin välein.

Kolmanneksi sijoittui Wien 90,3 prosentin tyytyväisyysprosentilla. Itävallan pääkaupungissa joukkoliikenteen vuosilippu maksoi pitkään 365 euroa, mutta sen hinta nousi tammikuussa 2026 yhteensä 467 euroon.

Neljänneksi sijoittui Tallinna, jossa 85,3 prosenttia vastaajista arvioi joukkoliikenteen hyväksi tai erinomaiseksi. Tallinnassa joukkoliikenne on ollut kaupungin rekisteröidyille asukkaille maksutonta vuodesta 2013 lähtien.

Euroopan kymmenen parasta kaupunkia 2026

1. Edinburgh, Britannia – 92,4 %
2. Zürich, Sveitsi – 90,7 %
3. Wien, Itävalta – 90,3 %
4. Tallinna, Viro – 85,3 %
5. Helsinki, Suomi – 83,6 %
6. Varsova, Puola – 81,9 %
7. Tukholma, Ruotsi – 80,3 %
8. Hampuri, Saksa – 77,0 %
9. Amsterdam, Alankomaat – 76,9 %
10. Oslo, Norja – 75,9 %

Realistisesti ajateltuna hyvä joukkoliikenne ei ole kaikkien suomalaisten arkea Helsingin menestys kertoo pääkaupunkiseudun joukkoliikenteen toimivuudesta. Tulosta ei voi yleistää koko Suomeen.

Suurissa kaupungeissa joukkoliikenne mahdollistaa monelle arjen ilman omaa autoa. Harvaan asutuilla alueilla tilanne on toinen. Bussivuoroja ei ole välttämättä ollenkaan, tai niitä voi kulkea kylän ohi valtaväylällä vain muutaman kerran päivässä.

Myös työmatkojen, lasten harrastusten ja asioinnin järjestäminen voi edellyttää omaa autoa silloin, kun palvelut sijaitsevat kaukana toisistaan. Helsingissä auton käyttöä voidaan korvata useilla liikennemuodoilla, mutta monilla maaseutualueilla vastaavaa vaihtoehtoa ei ole. Jos on tottunut toimivaan joukkoliikenteeseen, on helpompi puoltaa esimerkiksi yksityisautoilua rajoittavia suunnitelmia.

Yksi keino maaseutujen joukkoliikenteen parantamiseksi löytyy jo olemassa olevilta junaraiteilta. Kiskobussit ja lähijunat voivat auttaa esimerkiksi palveluiden saavutettavuutta ja liikkuvuutta.

Lähde: TimeOut

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu -osioistamme.