PSP julkaistaan tänään Suomessa

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Sonyn uusi käsikonsoli PSP (PlayStation Portable) julkaistaan tänään myös Suomessa. Monipuolista konsolia voisi kuvailla myös viihdekonsoliksi, sillä pelaamisen lisäksi sillä voi mm. kuunnella musiikkia, katsella elokuvia ja valokuvia ja päivityksen jälkeen surffata myös internetissä.

Pelikone maksaa Suomessa 269 – 280 euroa ja pelien hinta pyörii 50 euron nurkilla. Alkuvaiheessa PSP-konsoliin on tarjolla peleistä mm. Colin McRae Rally, Tony Hawk’s Underground 2, NBA Live 6, F1 Grand Prix ja Wipe Out Pure.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Yhdysvalloissa ja Aasiassa pelikone on ollut myynnissä jo kuukausien ajan. Siellä Sonyn pelikone on hätyytellyt jo Nintendo DS:n myyntilukuja. Yhteensä konetta on myyty maailmalla jo yli viisi miljoonaa kappaletta.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.