Legendaarinen hittiyhtye vihjailee paluusta

Kaikkien aikojen menestyneimpiin yhtyeisiin lukeutuva ABBA on vihjaillut mahdollisesta paluusta. Ruotsalainen lukemattomia hittejä tehtaillut yhtye voidaan tulevaisuudessa hyvinkin nähdä vielä yhden kerran keikalavalla.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

ABBA-yhtyeen Benny Andersson ja Björn Ulvaeus ovat kertoneet paluun olevan hyvinkin mahdollinen. Kaksikko kertoi, että he voisivat kokoontua vielä kerran yhteen soittamaan intiimiin keikan, joka kuvattaisiin ja näytettäisiin ympäri maailmaa.

– Kyllä, miksi ei. En tiedä laulavatko tytöt enää mitään. Mutta se ei ole ollenkaan paha idea, Andersson sanaili The Times -lehden haastattelussa.

Yhtyettä on pyydetty aikaisemminkin tekemään paluuta. Vuonna 2000 heille tarjottiin peräti miljardi dollaria comeback-kiertueesta. Yhtye kuitenkin torjui tarjouksen.

Vuonna 1982 hajonnut ABBA nousi taannoin uudelleen suosioon, kun musikaali Mamma Mia! muunnettiin Hollywood-elokuvaksi. Elokuvan menestyksen myötä myös monet ABBA:n hittikappaleet saavuttivat uuden suosion.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.