Huippusuositusta Sopranos-televisiosarjassa mafiapomon vaimoa näytellyt Denise Borino-Quinn on kuollut. Hän menehtyi 46-vuotiaana keskiviikkona maksasyöpään saattokodissa New Jerseyssä. Hänen aviomiehensä Luke Quinn Junior menehtyi maaliskuussa.
Roselandin kaupungista kotoisin ollut näyttelijä yllätti monet saamalla Sopranos-roolin avoimen koe-esiintymisen kautta vuonna 2000. Hänellä ei nimittäin ollut sitä ennen minkäänlaista kokemusta näyttelemisestä. Hän oli saapunut paikalle tukeakseen näyttelijänä toimivaa ystäväänsä, mutta saikin lopulta itse roolin.
Tuotantotiimi pestasi hänet siitä huolimatta paino-ongelmista kärsivän mafiavaimo Ginny Sacrimonin rooliin. Roolihahmosta tuli nopeasti erittäin suosittu. Näyttelemisen ohella Denise Borino-Quinn työskenteli New Brunswickissa toimivassa lakitoimistossa.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.