Britanniassa kohistaan parhaillaan tapauksesta, jossa perheenäiti jätti viisivuotiaan pikkulapsensa yksin kotiin peräti viideksi päiväksi. Nyt kansalaisia hämmentänyt tapaus on päätynyt oikeuteen ja äiti on tuomittu 18 kuukaudeksi vankilaan.
28-vuotias äiti oli jättänyt lapsensa oman onnensa nojaan jäätävän kylmään taloon, jonka lämmitys ei toiminut kunnolla ja jossa ei ollut paikalla ketään muuta. Ruoaksi lapselle oli jätetty vettä, sipsejä ja jugurttia. Asunnossa oli ”lapsenvahtina” ainoastaan televisio.
Ensimmäisen yksin vietetyn yön jälkeen tyttö oli herännyt normaalisti ja mennyt esikouluunsa. Myöhemmin hän meni kuitenkin koputtamaan naapurin oveen ja kertoi olleensa viisi päivää yksin kotona. Poliisin saapuessa paikalle asunnon jokaisessa huoneessa oli kissan ulostetta. Oikeudessa äiti kertoi olleensa töissä elättääkseen perheensä.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.