Amerikkalainen näyttelijä-koomikko Tracy Morgan on tullut tutuksi erityisesti Saturday Night Live -televisio-ohjelman tähtenä. Nykyään Morgan työskentelee muun muuassa 30 Rock -komediasarjan näyttelijänä. Suosikkikoomikko tähditti viime vuonna Rio-animaatioelokuvaa.
Morgan oli taannoin otsikoissa terveytensä takia, sillä hänelle tehtiin munuaissiirto. Nyt 43-vuotiaan tähden uutisoitiin joutuneen sairaalahoitoon Utahissa. Morgan nimittäin sai sairaskohtauksen Sundance Film -festivaaleilla. Koomikon edustajan mukaan Morgan oli luhistunut lattialle kesken palkintogaalan illallisen.
– Tracy kiidätettiin sairaalaan uupumuksen takia. Häntä hoidetaan parhaillaan. Kaikki väitteet Tracyn alkoholin käytöstä ovat 100 prosenttisesti valhetta, tähden tiedotteessa kirjoitettiin Contact Music -sivuston mukaan.
Suosikkikoomikon nimittäin väitettiin aluksi riehuneen illallisella kännipäissään. Park City Medical -sairaalan johtajan mukaan tähden elimistöstä ei kuitenkaan löytynyt huumeita tai alkoholia. Morgan lopetti taannoin alkoholin käytön rattijuopumussyytteidensä takia.
Tracy Jamal Morgan on esiintynyt muiden muassa elokuvissa Sekopäät, Luunmurskaajat, First Sunday, Superhero Movie, Cop Out ja Deep in the Valley. Viime vuonna hänet nähtiin elokuvissa The Son of No One ja Chick Magnet. Tähti oli naimisissa 23 vuotta, mutta erosi Sabina-vaimostaan vuonna 2009. Morganilla on ex-vaimonsa kanssa kolme poikaa, joiden nimet hän on tatuoinut ihoonsa. Nykyään koomikko on kihloissa mallikaunotar Megan Wolloverin kanssa.