Viime päivinä Yhdysvaltain avaruushallinto NASA on jälleen ilmoittanut löytäneensä uuden planeetan, joka voisi mahdollisesti olla Maan kaltainen. Nyt tiedelehti Scientific American toppuuttelee innokkaimpia toteamalla, että Maan kaltaista planeettaa ei tulla koskaan löytämään.
Tutkijat keskittyvät etsimään planeettaa, jossa olisi nestemäistä vettä ja ihmisille sopiva lämpötila. Mark Fischettin kirjoittamassa artikkelissa todetaan, että planeettamme tärkein ominaisuus on kuitenkin unohtunut, ja se on kasvisto. Hiilidioksidia imevät metsät ovat elinehto ihmiskunnalle, ja ilman niitä planeetasta ei koskaan tule asumiskelpoista.
– Ennen kasvien aikaa vesimassat velloivat Maassa vapaasti ilman suuntaa. Vasta kun kasvisto ryhtyi hajottamaan kiveä mineraaleiksi ja mullaksi ja pitämään multaa paikoillaan, syntyivät joet ohjaamaan vesimassoja. Se johti ajoittaiseen tulvimiseen, joka taas levitti maamassoja suurille alueille saaden aikaan ravinnerikasta maastoa, Mark Fischetti kirjoittaa lehdessä.