Nettideittailun suosio räjähti – jo toiseksi yleisin tapa löytää kumppani

Uutiset Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Miljoonat ihmiset löytävät päivittäin itselleen seuraa internetistä, sillä 90-luvulla alkunsa saaneen nettideittailun suosio on viime vuosina vain noussut. Nyt suosiossa on tapahtunut räjähdysmäinen kasvu, sillä nettideittailu on jo toiseksi yleisin tapa löytää kumppani.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Amerikkalaisen Rochesterin yliopiston tekemän tutkimuksen mukaan yleisin tapa on kumppanin tapaaminen yhteisten ystävien kautta, mutta heti sen jälkeen kuvaan astuvat tietoverkot. Kumppanin etsimisessä verkosta on kuitenkin varjopuolia, koska verkossa kuka tahansa voi esiintyä toisena ihmisenä. Parhaissa tapauksissa se on kuitenkin tehokas tapa löytää jopa elämänkumppani.

– Nettideittailu on ehdottomasti kaivattu käänne ihmissuhteisiin, professori Harry Reis kommentoi tulosta Daily Telegraph -lehdelle.

Samalla Reis totesi, että kysymys-vastaus -tyylisen ihmisten yhdistämispalvelut eivät ole tutkimuksen mukaan osoittautuneet kovinkaan luotettaviksi. Sosiaalinen leimautuminen nettideittailijaksi on viime vuosina kuitenkin hälvennyt, eikä kumppanin etsimistä verkosta pidetä enää lainkaan nolona.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset, Viihdeuutiset -osioistamme.