Skandaali: WTC-terroristi Facebook-mainoksessa – katso kuva

Uutiset Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Facebookin käyttäjille ovat tulleet tutuksi sivuston laidoilla vilkkuvat mainokset. Nyt eräästä mainoksesta on noussut kohu, joka hämmentää käyttäjiä. Eilen nimittäin huomattiin, että WTC-iskujen pääsuunnittelija Mohammed Attan kasvot löytyivät autovakuutuksia esittelevästä mainoksesta.

Insurance Savings -vakuutusyrityksen internet-sivujen mainoksessa on malliajokortti, jonka kuvassa näkyvät Attan kasvot. Mainoksen teksti kehottaa teksasilaisia kuljettajia, jotka ajavat alle 56 kilometriä päivässä autolla klikkaamaan mainosta ja lukemaan sen sisältämän tekstin.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -


Kuva: Facebook

Ajokorttia koristavan egyptiläisen terroristin kuva on noussut karmivan ikoniseksi traagisten WTC-iskujen jälkeen. Daily Mail -sivuston mukaan hämmentävä mainos on näkynyt joidenkin käyttäjien facebook-sivuilla. Mainoksen ensimmäisenä bongannut The Gollege Conservative -sivuston bloggari järkyttyi siitä miten terroristin kuva saattoi päätyä kansainväliseen levitykseen mainoksessa.

Osan Facebook-mainostajistajista on uskottu käyttävän satunnaisia kuvia mainoksissaan, mikä selittäisi Attan kasvojen päätymisen autovakutuusmainokseen. Insure Savings -sivuston edustaja kertoi yrityksen poistaneen shokeeraavan mainoksen ja selvittävän parhaillaan tilanteeseen johtaneita syitä.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset, Viihdeuutiset -osioistamme.

.