Koreografi Michael Jacksonista Staralle: ”Sai minut tuntemaan oloni rakastetuksi”

Poplegenda Michael Jacksonin kuolema ravisteli maailmaa kolme vuotta sitten. Tänään Helsingissä nähdään tähden kunniaksi luotu Michael Jackson: The Immortal World Tour – Cirque du Soleil -kiertue. Stara haastatteli Jacksonin koreografi Travis Paynea ennen Suomeen saapumista.

---
---

Lue koko haastattelu tästä.

Payne tapasi aikoinaan Michael Jacksonin, kun hän pääsi Janet Jacksonin Rhythm Nation 1814 -kiertueen tanssijaksi. Työsuhde popparin laulajasiskon kanssa ajoi miehet väistämättömään kohtaamiseen, josta syntyi vuosien mittainen syvä ystävyys. Stara pyysi koreografia kuvaamaan miljoonien fanien ihailemaa tähteä viidellä sanalla, ja perustelemaan sitten valintansa.

– Nero kykynsä, lahjojensa ja älykkyytensä takia. Profeetta, koska hän oli myötätuntoinen visionääri, joka omistautui tälle planeetalle. Idoli, hänen uskomattoman kansainvälisen suosionsa, voimansa ja vaikutuksensa takia. Oppi-isä, koska hän jakoi kanssani niin paljon omaa viisauttaan vuosien saatossa. Ystävä, koska hän näytti aina rakkautensa ja sai minut tuntemaan oloni rakastetuksi, Travis Payne kertoi Staralle.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.