Suru-uutinen musersi scifi-fanit – suosikkisarjojen luoja on menehtynyt

Suomenkin televisiossa vuosien varrella useampaan otteeseen näytettyjen Myrskylinnut ja Avaruusasema Alfa -televisiosarjojen luoja Gerry Anderson on menehtynyt. 83-vuotias Anderson kuoli nukkuessaan kodissaan Oxfordshiressä Isossa-Britanniassa tapaninpäivänä.

---
---

Yhtenä supermarionaation luojana muistetuksi tuleva Anderson oli kärsinyt Alzheimerin taudista viimeiset kolme vuotta, Daily Mail -lehti uutisoi. Hänen tilansa oli huonontunut huomattavasti edellisten kuuden kuukauden aikana. Andersonia jäävät kaipaamaan hänen kolme lastaan ja Mary-vaimo.

Gerry Anderson aloitti uransa jo 1950-luvulla television parissa. Miehen ehkä tunnetuin sarja on kuitenkin 1960-luvulla tehty Myrskylinnut, jossa supermarionaatio-nimellä kulkevaa nukkeanimaatiotekniikkaa käytettiin ensimmäistä kertaa. Myrskylinnut-sarja nähtiin Suomessa edellisen kerran vuonna 2008 MTV3 Scifi -kanavalla.

– Joka kerta kun sarja näytetään uudelleen, se kerää uuden sukupolven seuraajia. Yhä edelleen on olemassa kuusi- ja seitsemänvuotiaita lapsia, jotka arvostavat sarjaa, joka tehtiin kuusikymmentäluvulla, Gerry Andersonin poika Jamie Anderson kommentoi Sky Newsille.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.