Suomalainen suosikkinäyttelijä Aku Hirviniemi nähdään parhaillaan sekä Putous-ohjelmassa televisiossa että eilisestä alkaen myös elokuvateattereissa 21 tapaa pilata avioliitto -elokuvassa. Lisäksi mies on nähty viime viikkoina ahkerasti myös lööpeissä.
Marja Tyrni -hahmollaan läpimurron aikoinaan tehnyt Hirviniemi on sittemmin naurattanut kansaa myös Timo Harjakainen ja Usko Eevertti Luttinen -hahmoillaan sekä parhaillaan Putous-ohjelmaa tähdittävällä Samppa Linna -sketsihahmollaan. Miten suosikkinäyttelijä on omasta mielestään onnistunut yhdistämään yksityiselämänsä ja julkisuuden?
– Ihan hyvin. Oot varmaan lööpeistä lukenut, Hirviniemi totesi Staralle.
Aku viittasi taannoisiin tapahtumiin Venla-gaalan jatkoilla. Hirviniemi oli lööppien keskipisteenä hermostuttuaan humalassa toimittajaan ja telottuaan tämän autoa Venla-patsaalla. Nyt asian puiminen ei ollut enää ajankohtaista.
– No, se on kyllä käsitelty. Mutta mä pysyttelin tuolta Jussi-gaalasta pois, niin pysyi palkinnot ja auton ikkunat ehjinä.
8. helmikuuta ensi-iltansa saaneen ja Johanna Vuoksenmaan ohjaaman 21 tapaa pilata avioliitto -elokuvan tähtinä nähdään Hirvinimen lisäksi myös Armi Toivanen, Pamela Tola, Riku Nieminen ja Essi Hellén.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Aku Hirviniemi tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.