Ennennäkemätön video ydinpommien räjäyttämisestä julki

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Maailman ensimmäiset ydinaseet kehiteltiin Yhdysvaltojen Manhattan-projektin tuloksena 1940-luvulla. Seuraavien vuosikymmenten aikana lukuisat valtiot suorittivat omia ydinasekokeitaan.

Tähän mennessä atomipommeja on räjäytetty maailmassa yli 2.000 kertaa. Atom Central -sivusto on nyt julkaissut Youtubessa harvinaislaatuista ennennäkemätöntä materiaalia Yhdysvaltojen Operation Teapot -nimisestä ydinkokeiden sarjasta.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Pommit räjäytettiin vuonna 1955 Nevadan aavikolla sijaitsevalla testialueella. Selkäpiitä karmivat, mutta omalla tavallaan näyttävät räjähdykset ovat nähtävillä Youtubessa 1080p:n tarkkana teräväpiirtokuvana.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.