Hampurilaisravintola kielsi lapsiasiakkaat – paikkaa kuvaillaan taivaalliseksi

Uusiseelantilainen hampurilaisravintola on kieltänyt alaikäiset asiakkaat. Syynä on lasten aiheuttamat vahingot, joiden yhteisarvo on noussut tuhansiin euroihin. Alaikäisten porttikielto on muuttanut ravintolan ilmapiirin omistajan mukaan suorastaan taivaalliseksi.

------

Ranskalaissyntyinen Fabian Prioux avasi vuonna 2017 hampurilaisravintola Abbey Road Burgers, Bar & Cafen eteläiseen Uuteen-Seelantiin, Nelsonin kaupunkiin.

Avajaisten jälkeen ravintolassa korjattiin lukuisia vahinkoja, aina rikki menneistä tuoleista naarmutettuihin pöytiin, vahingoitettuihin taideteoksiin ja revittyihin ruokalistoihin asti. Kaikki muuttui, kun Prioux päätti asettaa ravintolaan ikärajan.

– Tein päätöksen vuoden jälkeen kaiken draaman ja huonosti kasvatettujen lasten takia, omistaja kertoo NZ Heraldille.

Ravintolaan ei pääse yksikään alle 12-vuotias asiakas. Sen sijaan 12–18-vuotiaat voivat ruokailla siellä aikuisten seurassa. Asiakkaat ovat antaneet myönteistä palautetta päätöksestä, koska ravintolassa vallitsee nyt ruokarauhan takuuvarmasti antava tunnelma.