Maailman rikkain mies Jeff Bezos eroaa – takana 25 vuoden avioliitto

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Yli sadan miljardin dollarin omaisuudella maailman rikkaimmaksi nimetty Jeff Bezos on ilmoittanut eroavansa vaimostaan. Amazon-toimitusjohtajalla ja MacKenzie Bezosilla on takanaan 25 vuoden avioliitto.

55-vuotias miljardööri kertoi Twitterissä hänen ja vaimonsa eroavan ystävinä. Pari tulee jatkossakin työskentelemään yhdessä esimerkiksi Day One Fund -hyväntekeväisyysjärkestön parissa.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Jeff ja MacKenzie menivät naimisiin vuonna 1993 ja lopettivat pian työnsä New Yorkin Wall Streetillä muuttaakseen Seattleen. Siellä Jeff avasi Amazon-verkkokirjakaupan.

48-vuotias MacKenzie Bezos on puolestaan luonut uraa kirjailijana. Hänen vuonna 2006 julkaistu kirjansa The Testing of Luther Albright voitti American Book Award -palkinnon.

 

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.