Mies sytytti itsensä palamaan – käveli ihmisroihuna Valkoisen talon edustalla

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

K2-hallusinogeeniä nauttinut 33-vuotias Arnav Gupta sytytti itsensä palamaan ja käveli Valkoisen talon edustalle Yhdysvalloissa. Hän kuoli myöhemmin sairaalassa saamiinsa palovammoihin.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Yhdysvaltain salaisen palvelun Twitter-tilillä kerrottiin, että Valkoisen talon edustalla tulisoihtuna kävellyt mies sai ensiapua viranomaisten kiirehdittyä paikalle. TMZ-sivuston mukaan 85 prosenttia hänen kehostaan paloi ja mies menehtyi myöhemmin sairaalassa. Teon motiiveja ei tiedetä.

Sen sijaan se tiedetään, että Gupta oli nauttinut K2-muuntohuumetta, joka sisältää synteettisiä kannabinoideja. Muuntohuumeet tekevät käyttäjistään harhaisia. Paikalla oli useita turisteja palon aikaan ja tapauksesta on runsaasti kuvamateriaalia netissä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.