Lähikauppaan kohdistunut ryöstöyritys on onnistuttu estämään näyttävällä tavalla. Ryöstöä suunnitellut mies joutui poistumaan katosta ilmestyneen sankan sumupilven ansiosta.
Viraalina levinneellä videolla veistä heiluttava mies ilmestyy Uuuden-Seelannin Kaikohessa sijaitsevaan kauppaan. Tilannetta valvontakameran kautta todistanut työntekijä aktivoi liikkeen katossa olevan sumutykin.
Tykki syöksee kauppaan valtavan määrän savua. Ryöstäjä ei voi kuin paeta paikalta tyhjin käsin. Epäonninen 21-vuotias mies on sittemmin pidätetty, ja paikallinen poliisi kuvailee Stuff-lehden mukaan sumutykkejä loistavaksi keinoksi ehkäistä rikoksia.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten kauppa, rikos, sumu tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.