Vuonna 1994 uponnut M/S Estonia -laiva on ollut jälleen otsikoissa. Viime syksynä julkaistussa Estonia – Mullistava löytö -dokumenttisarjassa hylyn rungossa paljastettiin olevan aikaisemmin havaitsematta jäänyt repeämä. Nyt vaurioita on löydetty lisää.
Aftonbladet-lehden mukaan Estoniasta on löydetty kaksi aikaisemmin havaitsematta jäänyttä halkeamaa. Niiden kuvaillaan olevan 10-15 metriä pitkiä. Löydökset tehtiin viime perjantaina hylkyyn aloitetuissa uusissa tutkimussukelluksissa.
Tuoreet sukellukset ovat vasta esitutkimusta Estonian hylyn varsinaisille tutkimuksille, jotka on määrä aloittaa ensi vuonna. M/S Estonian onnettomuudessa kuoli 852 ihmistä. Vaikka onnettomuustutkinnan mukaan Estonia upposi sen keulavisiirin irrottua, on onnettomuuden myös huhuttu johtuneen räjähdyksestä tai törmäyksestä toiseen alukseen.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten laiva, meri, onnettomuus tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.