Syyslomalla hiihtämään? Näillä paikkakunnilla onnistuu hiihtäminen jo nyt

Lifestyle Kirjoittaja: , toimittaja

Koululaiset pääsevät perjantaista 14. lokakuuta lähtien hiihtämään ulkoladuilla Kontiolahdella, Vuokatissa, Imatralla, Tahkolla ja Rukalla. Tämä tarkoittaa sitä, että perhe voi matkustaa syyslomalla latujen ääreen, mutta nauttia samalla lämpimistä syyspäivistä.

– Syyslomaviikoilla laduilla näkyy etenkin tavoitteellisesti hiihtoa harrastavia junioreja normaalia enemmän. Suurimmat ryhmät ovat kuitenkin varhaista ladulle pääsyä toivovat aikuisurheilijat sekä kuntoilijat, sanoo Kontiolahden ensilumenladusta vastaavan Kontiolahti Outdoorin Kimmo Turunen.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Ensilumenladut tehdään edellistalvena tykitetystä lumesta, jota on varastoitu kesän yli suurissa, sahanpurun peittämissä kasoissa. Sään viiletessä ja kisakauden lähestyessä lumivarastoja avataan lisää latuverkoston pidentämiseksi.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Lifestyle -osioistamme.