Koivun kukinta alkoi – siitepölykausi etenee

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Koivulle allergisten on syytä varautua tuleviin koettelemuksiin. Koivu on nimittäin aloittanut kukintansa eteläisessä Suomessa. Asiasta tiedotti sääpalvelu Foreca.

Vaikka koivu kukkii vasta Suomen eteläosassa, voi sillä olla vaikutuksia myös muualla Suomessa. Koivun siitepölyä voi nimittäin kulkeutua jo maan keskiosaan asti. Koivun siitepölymäärien odotetaan olevan lähiaikoina etelässä kohtalaisia ja runsaita, maan keskiosassa vähäisiä ja kohtalaisia.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Koivu kukkii Luonnonvarakeskuksen mukaan tänä vuonna runsaasti pohjoisinta Suomea lukuunottamatta. Kuluvalla viikolla siitepölypitoisuuksia kuitenkin hillitsevät sateiset säät.

Leppä kukkii parhaillaan alueella, joka ulottuu maan eteläosasta Pohjois-Pohjanmaalle saakka. Pähkinäpensaan kukinta on puolestaan päättymässä Lounais-Suomessa ja Uudellamaalla.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.