Kaikkien aikojen suurimpiin poptähtiin kuuluvan Michael Jacksonin elämästä tehdään elokuva. Kauan suunnitteilla olleen elokuvan tuotannon on määrä alkaa vielä tämän vuoden puolella.
Michael-nimisen elokuvan ohjaajaksi on kiinnitetty Antoine Fuqua. Hänet tunnetaan muun muassa kovaotteisista rikoselokuvista Training Day ja Equalizer – oikeuden puolustaja. Fuque ohjasi myös viime vuonna ilmestyneen, Will Smithin tähdittämän historiallisen draaman Emancipation.
Lionsgate-tuotantoyhtiön mukaan Michael tarjoaa syväluotavan katsauksen popin kuninkaaksi nousseesta monimutkaisesta miehestä. Elokuvan tuotannossa on mukana Michael Jacksonin perikunnan jäseniä.
Michaelin käsikirjoittaa Deadline-sivuston mukaan John Logan, joka sai Oscar-ehdokkuudet elokuvista Gladiator, Lentäjä ja Hugo. Elokuvan tuottajana toimii Bohemian Rhapsodyn tuottanut Graham King. Toistaiseksi tiedossa ei ole, ketä näyttelijöitä Michaelin päärooliin on kaavailtu.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Michael Jackson tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.