VR nostaa lähiliikenteen lippujen hintoja

VR on nostamassa lähiliikenteen lippujen hintoja elokuun loppupuolella. Rautatieyhtiön tiedotteen mukaan 28. elokuuta voimaan astuvien hinnanatarkistusten taustalla ovat yleiset kustannustason muutokset. VR korottaa lähiliikenteen kerta- ja sarjalippujen hintoja keskimäärin 4,8 prosenttia.

---
---

Näin ollen kertalipun euromääräinen muutos on keskimäärin 0,50 euroa. Esimerkiksi Helsinki-Riihimäki-matkan kertalipun hinta nousee 10,80 eurosta 11,10 euroon. Hinnankorotus koskee linjoja D, G, M, O, R, T ja Z. Hyvinkää-helsinki, Järvenpää-Helsinki ja Mäntsälä-Helsinki -reittien hinnat pysyvät samoina kuin aikaisemmin.

Kausilippujen hinnat pysyvät myös ennallaan kaikilla lähiliikennereiteillä. VR:n mukaan hinnan nousuun ovat vaikuttaneet muun muassa inflaatio ja energian hinnan nousu. Lasten, opiskelijoiden, eläkeiläisten, varusmiesten ja siviilipalvelusvelvollisten 50 prosentin alennus lähiliikenteen junalipuista pysyy ennallaan.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.