Stassi Schroeder haukkuu ex-ystäviensä realitysarjan: ”Synkkä, ällöttävä ja tylsä”

Viihdeuutiset · Terhi Piiroinen

Yhdysvaltalainen tosi-tv-tähti ja kirjailija Stassi Schroeder nousi tunnetuksi Vanderpump Rules -realitysarjan alkuperäisnäyttelijänä. Sarjassa seurattiin Los Angelesissa sijaitsevan SUR-ravintolan henkilökuntaa. Sittemmin Stassi on julkaissut kirjoja ja juontanut podcasteja.

Nyt nainen arvostelee kovasanaisesti Vanderpump Rules -sarjan spin-offia, The Valley -sarjaa. Ohjelmassa seurataan joukkoa entisiä Vanderpump-sarjan hahmoja ja heidän ystäväpiiriään esikaupungin elämän keskellä. Heillä on kuitenkin elämässään villin West Hollywoodin sykkeen sijaan lapsia, avioliittoja ja avioeroja.

Stassi Schroeder kieltäytyi alun perin osallistumasta The Valleyn kuvauksiin. Hän kertoi nyt Disrespectfully-podcastissa, että hän ei aio edes katsoa ohjelmaa enää.

– Katsoin sitä ehkä kaksi tai kolme ensimmäistä jaksoa, ja ajattelin, että se on aivan liian synkkä, Stassi napautti.

– Mun piti lopettaa sarjan katsomien. Se oli vaan niin ällöttävä ja sai oloni huonoksi, että olisin joutunut pian keskustelemaan terapeuttini kanssa asiasta.

Stassin mukaan sarjan suurin ongelma on se, että hahmot eivät välitä toisistaan ja puhuvat toisistaan pahaa minkä ehtivät. Sarjan toisen kauden jaksokohtaiset katsojaluvut ovat pudonneet alle puoleen ensimmäisestä kaudesta.