Syksyn seuraavia lumisateita odotetaan saapuvaksi jo tänä viikonloppuna tai viimeistään alkuviikosta, mutta vielä toistaiseksi keli on ollut plussan puolella. Se on mahdollistanut myös poikkeuksellisen hurjan ylinopeuden, jonka poliisi mittasi Joroisissa.
Poliisi kertoo, että Pieksämäeltä Varkauteen menevällä Varkaudentiellä ollut partio mittasi tutkalla poikkeuksellisen suuren ylinopeuden, kun ulkomaalainen mies kaahasi 80 kilometrin rajoitusalueella peräti 190 kilometrin tuntinopeutta.
Kun tutkan antamasta lukemasta vähennettiin normaalin tavan mukaisesti kolmen kilometrin varmuusvähennys, oli virallinen tulos 187 kilometriä tunnissa.
Ylinopeutta oli siis harvinaiset 107 kilometriä tunnissa. Tapaus sattui perjantai-iltana noin kello 21.00 aikaan.
Viranomaisten mukaan kuljettaja pysähtyi poliisipartion näytettyä hänelle pysäytysmerkkiä. Miehen epäillään syyllistyneen törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten poliisi ratsia tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.