Ähtärin eläinpuisto on suljettu ja sen eläimille etsitään parhaillaan uusia koteja. Konkurssiin mennyt eläinpuisto myytiin nimellisellä yhden euron hinnalla, jotta eläimille on voitu etsiä uusia sijoituspaikkoja ja niistä on voitu pitää huolta.
Vieraile ja Välität ry -yhdistys on nyt toteuttanut isoja eläinsiirtoja. Ähtäristä siirrettiin Helsingin Korkeasaaren eläintarhaan viime viikolla kuusi metsäpeuraa, kahdeksan kiljuhanhea ja kaksi mandariinisorsaa. Siirto sujui turvallisesti yhteistyössä Korkeasaaren eläinlääkärin ja Ähtärin eläintenhoitajien kanssa.
Metsäpeurat liittyvät Metsähallituksen Eräpalvelujen ensi vuonna alkavaan ja koordinoimaan LIFEline4Fennicus-hankkeeseen. Hanke jatkaa metsäpeuran suojelua ja palautusistutuksia entisille asuinalueilleen.
Korkeasaaressa metsäpeurat ovat nyt yleisön nähtävillä kahdessa tarhassa, kun taas kiljuhanhet ja mandariinisorsat viettävät talven takatiloissa ennen keväistä siirtoa yleisötarhoihin.
Eläimiä Korkeasaareen ja Ranualle
Myös Ranuan eläinpuistoon on siirretty eläimiä. Kuluvan viikon alussa Ähtäristä kuljetettiin Ranualle viisi geneettisesti arvokasta metsäpeuraa sekä useita metsämyyriä ja vaivaishiiriä. Metsäpeurojen siirrot tehtiin EEP-suojeluohjelman koordinaattorin suositusten mukaisesti. Osa siirroista oli suunniteltu jo ennakkoon.
Ähtärin vaikea tilanne kuitenkin nopeutti aikataulua, jotta suojelutyön jatkuminen voitiin turvata ilman katkoksia. Vieraile ja Välität ry:n puheenjohtaja ja Ähtärin eläinpuiston entinen intendentti Marko Haapakoski kertoo yhteistyön sujuneen erinomaisesti ja kiittää Korkeasaaren ja Ranuan ammattilaisia yhteistyöstä.
Ranuan eläinpuisto on tehnyt Ähtärin kanssa pitkäaikaista yhteistyötä ja linjaa nytkin tavoitteekseen tukea suojelutyötä ja turvata eläinten hyvinvoinnin jatkuminen. Tällä hetkellä uusia siirtoja ei ole sovittu, mutta eläinpuistot pitävät tiiviisti yhteyttä tilanteen edetessä.
– Olemme tehneet vuosikymmenten ajan yhteistyötä Ähtärin eläinpuiston kanssa. Autamme mahdollisuuksien mukaan etsimään eläimille uusia tarhapaikkoja, Korkeasaaren eläintarhan eläintenhoidon ja suojelun johtaja Nina Trontti lupaa.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Korkeasaari, peura, Ähtärin eläinpuisto tai laajemmin aihealueesta Matkailu.