Sisarukset Sointu ja Topi Borg ovat saaneet yhdessä oman realitysarjan. Sointu Borg kertoi asiasta omalla Instagram-kanavallaan ja paljasti, että Topi ja Sointu lomalla -realitysarja starttaa Yle Areenassa heti ensi vuoden alussa 2. tammikuuta.
Ohjelman nimestä päätellen sarjassa tullaan näkemään lomailua ja matkustamista sisarusten silmin. ”Mitä matkailusta pitäisi ajatella 2026? Tätä pohditaan heti tammikuun alussa”, Sointu Borg kirjoittaa Instagram-julkaisussaan.
Sointu Borg on tullut monille tunnetuksi puhujana ja mediapersoonana. Nainen on esiintynyt muun muassa Diilissä ja tulee juontamaan keväällä 2026 alkavaa uutta Myyrä-ohjelman kautta. Hän pitää myös Janni Hussin kanssa Sana on vapaa -nimistä podcastia.
Soinnun veli Topi Borg on puolestaan tullut suomalaisille tunnetuksi Ylen Kirjolla-sarjasta vuonna 2023. Sen jälkeen hän on toiminut julkisena puhujana ja halunnut levittää tietoisuutta autismista. Topi on kirjoittanut myös kirjan, Normaaliusrodeo.
Sisarukset tuntuvat olevan todella innoissaan uudesta yhteisestä aluevaltauksestaan matkailuohjelman parissa. Niin ovat myös kaksikon ystävät ja fanit, jotka ovat kommentoineet ahkerasti julkaisua, jonka yhteydessä Sointu kertoi uutisen tulevasta sarjasta.
– Come on! Meidän oma ohjelma, Sointu Borg iloitsee omalla Instagram-kanavallaan.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen tästä.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Sointu Borg, Topi Borg tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.