Metsästyskoirat jäävät nyt susien hampaisiin – jo 28. hyökkäystä jahtikauden aikana

Ilomantsissa sattui viime viikolla järkyttävä tapaus, kun nuori jämtlanninpystykorva Kara joutui suden surmaamaksi. Tapaus on herättänyt laajaa huolta alueen koiranomistajien keskuudessa ja nostanut jälleen esiin keskustelun susikannan koosta ja turvallisuudesta maaseudulla.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Karan omistaja Rauno Sissonen kertoo Suomen Metsästäjäliiton tiedotteessa, että koira karkasi pihalta toisen koiran kanssa perjantaina 14. marraskuuta. Toinen koira tuli pian takaisin, mutta se oli selvästi hätääntynyt ja paniikinomaisessa tilassa.

Karasta ei kuulunut mitään, ja laajat etsinnät alkoivat heti perjantai-iltana jatkuen koko viikonlopun. Lauantaina kylässä kerrottiin kahdesta susihavainnosta, mikä lisäsi epäilyksiä siitä, että koira olisi saattanut jäädä suden hampaisiin.

Useiden etsintäpäivien jälkeen Karan kohtalo selvisi maanantaina, kun Sissosen isä löysi metsästä vain koiran raadellun etutassun. Koira oli yhtä tassua lukuunottamatta syöty kokonaan. Löytöpaikan jälkien ja susihavaintojen perusteella vahvistui, että kyseessä oli suden tekemä hyökkäys.

Tapaus järkytti sekä omistajia että paikallisia metsästysseuroja, jotka ovat havainneet susien määrän kasvaneen alueella. Koiranomistajat ovat alkaneet pelätä koirien päästämistä metsälle, koska susihavainnot ovat lisääntyneet ja riskit kasvaneet. Kara oli vasta kahdeksan kuukauden ikäinen ja omistajan avopuolison ensimmäinen oma metsästyskoira, josta odotettiin lupaavaa hirvikoiraa.

Kyseessä on jo 28. Metsästäjäliiton kirjaama susihyökkäys tällä jahtikaudella. Metsästäjäliitto on vaatinut kannanhoidollisen metsästyksen aloittamista susikannan pienentämiseksi ja pitämiseksi yhteiskunnallisesti kestävällä tasolla.

Järjestön mukaan nykyinen suojelutason viitearvo on liian korkea ja Ruotsin linja, joka on 170 sutta, olisi sopivampi vertailukohta. Liiton mukaan susien kannanhoidollinen metsästys voisi myös lisätä susien arkuutta ihmisiä ja koiria kohtaan, ja siten vähentää hyökkäyksiä tulevaisuudessa.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.