Kuluttaja osti vuonna 2022 lähes uuden sähköauton, Mercedes-Benz EQA 250:n. Auto maksoi noin 60.000 euroa. Auto oli otettu käyttöön vuonna 2021 ja sillä oli ajettu ostohetkellä vain 9.000 kilometriä.
Reilun vuoden käytön jälkeen auton lämmitys ja ilmastointi lakkasivat toimimasta. Auto vietiin korjaamolle, jossa selvisi, että ilmastointijärjestelmässä oli vakava vika. Vikaa ei voitu paikantaa tarkasti ilman, että koko järjestelmää purettiin.
Samalla auto korjattiin. Korjauksesta syntyi noin 6.050 euron lasku. Laskusta tuli kuitenkin riitaa, koska kuluttaja ja auton myyjä olivat eri mieltä siitä, miten laskun loppusumma jaetaan. Kuluttaja vaati, että myyjä maksaa koko summan.
Kuluttajan mukaan auto oli uudehko, eikä vika voinut johtua normaalista kulumisesta. Myyjä taas katsoi, että kuluttaja teetti korjauksen liian pitkälle ilman myyjän lupaa. Myyjän mukaan korjaus olisi voitu tehdä halvemmalla.
Myyjä maksoi ensin vapaaehtoisesti 2.000 euroa, mutta ei suostunut enempään. Kuluttajariitalautakunta arvioi asian ja totesi, että myyjälle oli annettu riittävästi tietoa viasta ja mahdollisuus puuttua asiaan. Sen sijaan, että kuluttaja olisi reagoinut liian nopeasti ominpäin olikin tuloksena se, että myyjä reagoi liian hitaasti.
Lisäksi lautakunta katsoi, että korjaus oli tarpeellinen ja tehty oikein valmistajan ohjeiden mukaan, eikä näyttöä halvemmasta vaihtoehdosta ollut olemassa. Lopputuloksena lautakunta suositti, että myyjä maksaa laskusta loputkin korjauskulut, eli 4.050 euroa lisää. Näin myyjän vastuulle jäi käytännössä koko 6.050 euron korjauslasku.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten auto tai laajemmin aihealueesta Autot Lifestyle.
PS: Lue lisää autoista Tyyliniekka.fi -verkkolehdestä.